Bez nich organizacja "Łupkowskich Strzelb" byłaby dużo trudniejsza - jeśli nie niemożliwa. Partnerzy w organizacji to firmy, które w ten czy inny sposób "związały" swoją działalność ze służbami mundurowymi. Wspomagają organizację zawodów zapewniając np. broń, amunicję czy łączność ale również organizując pokazy i wystawy sprzętu czy wreszcie fundując własne nagrody. Na przestrzeni lat, znalazły się wśród nich m.in. Fabryka Broni "Łucznik"- Radom, Maskpol S.A., Motorola Solutions, PHZ Cenzin sp. z o.o., Zakłady Mechaniczne Tarnów, Lubawa S.A., FAM-Pionki i wiele, wiele innych.

Partnerzy to również władze centralne, wojewódzkie i centralne, dzięki których przychylności przygotowanie tak dużych zawodów jest łatwiejsze. To również dowódcy formacji mundurowych z kraju i zza granicy, którzy delegują zawodników i często sami ich dopingują. To wreszcie całe grono miłośników i sympatyków zawodów wspierających organizatorów w tysiącach drobnych i tych całkiem sporych spraw.

Wszystkim im należą się ogromne podziękowania

 

...partnerzy !!!

"Łupkowskie Strzelby" od początku były pomyślane, jako impreza integrująca środowiska mundurowe. Organizatorzy wyszli z założenia, że dużo łatwiej współpracować z osobami, które poznało się w okolicznościach odbiegających od typowej służby. "Zanim oficjalne pisma przejdą przez granicę, szybciej zadzwonisz do kolegi ze strzelb - a w służbie szybkość czasami decyduje o kluczowych sprawach". Dlatego organizatorzy starają się, aby atmosfera w trakcie zawodów była jak najlepsza. Jeden z zaproszonych "branżowych" dziennikarzy podsumował to następująco: "Tutaj nie ma co dyskutować o walorach sportowych, w końcu nie strzelają sportowcy, ale nie widziałem jeszcze takiej imprezy na której węgierski generał gotuje gulasz dla 100 zawodników. Klimat jest niesamowity". To właśnie ten "klimat" sprawia, że każdego roku pojawiają się nowi chętni do uczestnictwa w zawodach.

...co poza konkurencjami

W konkurencji rzut granatem – imitatorem zawodnik staje na linii wyznaczającej miejsce rzutu w odległości 25 [m] od prostokąta zewnętrznego o wymiarach 2 x 6 [m]. Wewnątrz prostokąta 2 x 6 [m] znajduje się drugi prostokąt o wymiarach 1 x 2 [m], środek wyznacza chorągiewka o wysokości 1,2 [m]. Granice prostokątów wyznacza biało-czerwona taśma o szerokości minimum 3 [cm]. Zawodnik posiada do dyspozycji osiem granatów. Zadanie polega na wykonaniu trzech rzutów próbnych i pięciu rzutów na celność do prostokątów.

Dla "wątpiących": rzut granatem na "Strzelbach" był, jest i będzie. Kto brał udział, ten z pewnością rozumie. Kto nie brał - czas spróbować! :)

...rzut granatem imitatorem

Konkurencje strzeleckie na łupkowskich zawodach mają charakter statyczny. Liczy się więc "pewne oko" i umiejętność koncentracji. W pierwszej konkurencji zawodnicy wykonują strzelanie z pistoletu centralnego zapłonu kal. 9x19 mm na dystansie 25 metrów, postawa strzelecka stojąc – strzelanie oburącz. Zawodnik oddaje 3 strzały próbne (czas strzelania 2 minuty), następnie 5 strzałów ocenianych do tarczy 23p i 5 strzałów ocenianych do tarczy TS4 (czas strzelania 5 minut). W drugiej konkurencji zawodnicy wykonują strzelanie z karabinka automatycznego kal. 5,56 mm, na dystansie 100 metrów, postawa strzelecka leżąc ogniem pojedynczym. Zawodnik oddaje 3 strzały próbne (czas strzelania 2 minuty), następnie 10 strzałów ocenianych do tarczy 23p (czas strzelania 5 minut).

...jak strzelamy

Zawody rozgrywane są na strzelnicy Zakładu Karnego w Łupkowie. Każda formacja biorąca udział w zawodach może wystawić dwie, trzyosobowe drużyny - męską i żeńską. Podczas rozgrywania konkurencji mistrzostw prowadzona jest klasyfikacja indywidualna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja drużynowa mężczyzn i kobiet, przy czym nie jest obligatoryjne zgłaszanie do udziału w zawodach dwóch drużyn. Dopuszcza się udział jednej drużyny - męskiej lub żeńskiej.  Konkurencje są rozgrywane w ciągu dwóch dni zawodów. Pierwszy dzień poświęcony jest konkurencjom strzeleckim, drugiego dnia uczestnicy rywalizują w konkurencji rzutu granatem. O kolejności miejsc zajętych przez poszczególnych zawodników decydują uzyskane punkty w każdej z konkurencji.

Broń od zawodów od lat dostarczają firmy Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W ostatnich latach była to Fabryka Broni w Radomiu. Obowiązek sędziowania biorą na siebie sędziowie Ligi Obrony Kraju.

...o zawodach

"Strzelby" w obecnej postaci zawodów międzynarodowych funkcjonują od 2007 roku. Nie oznacza to jednak, że na łupkowskiej strzelnicy nic się wcześniej nie działo. Od roku 2000 rozgrywano Zawody Strzeleckie Powiatu Sanockiego. W ich pierwszej edycji uczestniczyła Służba Więzienna, Policja i Straż Pożarna. Rok później, jako gości zaproszono drużynę Słowackiej Policji Granicznej. W roku 2002 do rywalizacji dołączyła Słowacka Służba Więzienna. Każdego roku pojawiali się nowi uczestnicy z kraju i zza granicy. Ostatecznie zapadła decyzja, aby formalnie zmienić status zawodów na międzynarodowe. W pierwszych Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich Służb Mundurowych Euroregionu "Karpaty" wzięło udział 26 uczestników zza granicy.

...jak to się zaczęło

"Łupkowskie Strzelby" to zawody strzeleckie, w których uczestniczą formacje mundurowe oraz niektóre instytucje ściśle z nimi współpracujące. Pełna nazwa imprezy to: Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu "Karpaty". Przydomek "Łupkowskie Strzelby" wymyślili koledzy ze Słowacji i przyjął się on na dobre. Zawody mają charakter zamknięty co oznacza, że aby wziąć udział w rywalizacji na strzelnicy Zakładu Karnego w Łupkowie, trzeba skontaktować się z organizatorami i otrzymać zaproszenie. Organizatorami zawodów jest Służba Więzienna, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Biuro Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK i Sekcja Strzelecka CWKS „Legia”. Od kilku lat swojego patronatu zawodom udziela Dyrektor Generalny Służby Więziennej a od roku 2017 "Strzelby" odbywają się pod patronatem Ministra Sprawiedliwości RP.

...czym są "Łupkowskie Strzelby"

ŁUPKOWSKIE

STRZELBY